Sigara bağımlılığının oluşumu fiziksel, psikolojik, genetik ve sosyal faktörlere bağlı olarak özellikle çocukluk ve gençlik döneminde gerçekleşmektedir.

Aile Çok Önemli

Sigara bağımlılığının sebepleri nelerdir? Bağımlılığı oluşturan ilk ne zaman başlıyor?Bireylerin sigara ile tanışmaları ve sonrasında bağımlılığın gelişmesi  genellikle erken yaşlarda anne, baba ve diğer büyüklerinin sigara içtiğini görmesi ile oluşan merak içgüdüsüdür.

Ailelerin yaptığı en büyük hatalardan biri ise kendileri sigara kullandıkları halde çocuklarına ‘sen sakın içme’ demesidir. Bu sözler çocuk üzerinde hiç inandırıcı gelmeyeceği gibi bazen büyümüş olmanın bir sembolü olarak da görebilirler. Erken yaşlarda az miktarda kullanılan sigara ileriki yıllarda artış göstereceği gibi bağımlılığı da beraberinde getirebilmektedir.

Gençlik Yılları Riskli Dönem!

Özellikle ergenlik ve gençlik yıllarında çevrenizdeki arkadaşlarınızın sigara kullanması sizi de sigaraya yakınlaştıran nedenlerden biri olabilmektedir. Sigara içenlere özenme veya dışlanma korkusu sigaraya başlamanıza sebep olabilmektedir.

Tiryakilerin bir kısmı ise sigaraya üniversite yıllarında başlamaktadır. Yoğun ve stresli eğitim maratonunda rahatlamak için sigaraya yönelirler.

Sigara bağımlılığın bir de fiziksel boyutu vardır. Sigaraya ilk başlayanların aklında ne zaman isteseler o zaman bırakabilecekleri düşüncesi vardır. Lakin nikotine olan bağımlılığın artması, sigarayı bırakma konusunda kişileri oldukça zorlayabilmektedir.

Bedeniniz Sigaranın Bağımlısı Olmasın

Sigara bağımlılığı nasıl oluşuyor? Nikotine oluşan bağımlığın sebepleri birçok hastalığın habercisiSigara, 4000’den fazla zehirli, tahriş edici ve kansere yol açan kimyasal madde içermektedir. Bu kadar kimyasal madde içinde bağımlılık yapan ise nikotindir. Nikotinin bağımlılık etkisiyle içtiğiniz her sigarada tüm zehirli maddeleri de içinize çekmiş oluyorsunuz.

Nikotin, beyin merkezini uyarması ile bazı hormonları harekete geçirdiğinden sigaradan zevk alma, sakinleşme, konsantrasyon artışı sağlıyor. Her sigara içtiğinizde size verdiği bu duyguları devamlı almak istemenizden dolayı sigara tüketiminiz çoğalıyor. Bu da sizin sigaraya bağımlılığınızın artmasına neden oluyor.

Sigara içilmediği zaman hissedilen sinirlilik, gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, iştah artışı, depresyon gibi duygular kontrol edemeyebilirsiniz. Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde bir uzman yardımı almanız tavsiye edilmektedir.

Neden Sigara Bağımlısı Olduğunuzu Biliyor musunuz?” üzerine 1 düşünce

  1. Geri izleme: Detoks Sigara Bırakmayı Kolaylaştırıyor | Sigara Bırakma Merkezi Blog

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>