hamilelikte sigara tüketimi bebek açısından son derece zararlıdırHamilelikte sigara tüketimi hem anne adayı hem de bebek için oldukça zararlıdır. Nikotin bağımlısı bir anne, gebeliği süresince sigara içmeye devam ederse bebeğinin oksijensiz kalmasına ve zararlı kimyasalları almasına neden olacaktır. Bu durumdan etkilenen bebek, yeterli derecede gelişemediği gibi ileriki dönemlerde solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski de artacaktır.

Sigara, nikotin dışında karbonmonoksit, siyanid, anilin, metanol, hidrojen sülfit, arsenik gibi birçok toksinin yanında, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metaller ve iki binin üzerinde kimyasal madde içerdiğinden, sigara içen bir annenin egzersiz kapasitesi azalır, nefes alıp vermesi zorlaşır, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı direnci düşer, çabuk yorulma, öksürük ve nefes darlığı yakınmaları ortaya çıkar. Ayrıca, sigara tüketimine hamileliğin başından itibaren devam edildiği sürece bebeğin doğumundan başlayarak ileriki yaşantısında da sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Sigaranın Hamile Kadınlardaki Fizyolojik Etkisi

Sigara, akciğerleri daraltarak akciğerlere daha az hava girmesine neden olur.
Damarlar daraldığı için tansiyonu yükseltir.
Nabzı hızlandırır.
Bulantı ve kusmaları daha da artırır.
Koku ve tat duyusunda azaltır.
Çabuk yorulmaya yol açar.
İştahsızlığa neden olur.

Anne Karnındaki Bebeği Bekleyen Tehlikeler

Sigaranın içinde bulunan maddelerden olan nikotin ve karbon monoksit bebek sağlığını tehdit eden başlıca sebeplerden biridir. Bebek plasenta ve kordon aracılığıyla beslenmektedir. Sigara içen gebelerde, bebeğe yeterli miktarda oksijen taşınamadığından dolayı bebekler yeterince beslenememekte ve gelişememektedir. Oksijen, bebeklerin büyümesini ve gelişmelerini sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Anne kanında oksijen azaldığı zaman bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin öğelerinin miktarı da azalmaktadır. Dolayısıyla sigara içen annelerin bebeklerinde büyüme ve gelişme geriliği görülebilir. Sigarada bulunan diğer zararlı maddeler ise, anne kanı ile taşındığından, bebek bu maddelerden zarar görebilmektedir.

Gebelik süresince bebek anneye bağlı olduğundan annenin yaptığı her hareketten etkilenmektedir. Anne adayı sigarayı bırakmaya başladığı andan itibaren bebek sağlığı da olumlu yönde etkilenmeye başlayacaktır. Anne sigarayı bıraktığında kanı zehirli maddelerden arınacak ve bebeğe daha bol miktarda oksijen gitmeye başlayacaktır. Bu nedenle anne adayı gebeliğinin hangi aşamasında olursa olsun sigarayı bırakma konusunda geç kalmış sayılmayacaktır. Sigara, gebeliğin 12. haftasına kadar olan dönemde bırakıldığı zaman anne karnındaki bebek, diğer dönemlere göre daha az zarar görmektedir. Anne adayı ne kadar az sigara içerse, bebek o düzeyde daha az etkilenir.

Sigara Bebeği Zehirliyor

anne karnında sigaraya maruz kalan bebek ileride sağlık sorunu yaşıyorGebelik süresince anne adayları, tüm davranışları ve tercihleri ile bebeklerini etkilemektedir. Örneğin; anne adayının gebeliği süresince beslenmesi, psikolojisi, davranışları ve tercihleri de bebeğin gelişimine etki etmektedir. Sigara ise, anne adayının tercih yapmasını gerektiren en önemli konulardan birisidir. Sigaranın bağımlılık yapıcı bir madde olması nedeniyle anne adayları gebelik öncesinde başladıkları bu bağımlılıktan hemen kurtulamamakta ve gebe kaldıklarında da bu alışkanlıklarına devam edebilmektedirler. Aksi halde hiçbir anne adayı, bilinçli olarak bebeğinin zarar görmesini istemez.

Hamile Kalmak İsteyenler Dikkat!

Sigara henüz gebelik başlamadan bile zararlarını göstermeye başlıyor. Sigarada bulunan zararlı maddeler kadın ve erkeklerin doğurganlık/ üretkenlik özelliklerini olumsuz yönde etkileyerek sağlıklı bir anne/baba olmalarını önlüyor.  Her nefeste kişiye zarar veren sigara;
• Hormonları etkileyerek, üreme potansiyelini / doğurganlığı azaltmaktadır.
• Erkeklerde sperm sayısını, spermlerin hareket etme yeteneğini ve hızını azaltmakta, şeklini değiştirmektedir.
• Kan damarlarını etkilediği ve kanlanmayı azalttığı için erkeklerde ereksiyon problemlerine neden olmaktadır.
• Sigara ovum ve spermlerin hareket etme hızını azaltarak düşük ve dış gebelik riskini artırmaktadır.
ayrıca
• Anne karnında bebeği saran zarın erken yırtılmasına neden olmaktadır.
• Aşırı vajinal kanamaya neden olmaktadır.
• Plesentanın doğru yere yerleşmemesine ve/veya erken ayrılmasına neden olmaktadır.

Anne Sütü de Sigaradan Etkileniyor

sigaranın etkisi anne sütü ile bebeğe geçebiliyorAnne sütü, üstün içeriği ile yeni doğan bebeğin tüm gereksinimini 6 ay boyunca tek başına karşılayabilen, kolay sindirilebilen ideal bir besindir.  Anne sütü ile gerekli vitamin ve mineralleri alan bebeğin bağışıklık sistemi ve zihinsel gelişimi güçlenir. Oysa hamileliğinde ve doğum sonrasında sigara tüketmeye devam eden anne, bu denli etkin bir besin kaynağının etkilerini azaltıp, bebeğinin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara tüketmeye devam eden bir annenin sütü ile ;
• Sigarada bulunan kimyasal maddeler anne sütü ile bebeğe geçmeye devam eder.
• Sigara, anne sütünde bulunan vitamin C miktarını azaltır.
• Sigara, süt üretimini azaltarak bebeğin yeterli miktarda beslenmesini engeller.
• Sigara kullanan annelerde iştahsızlık olduğu için annenin yeterince beslenememesinden dolayı bebeğin de yeterince beslenememesine neden olur.
• Sigara içen annelerin sütünün besleyici özelliği azalır.

Sigaranın Bebeklik, Çocukluk ve Sonraki Dönemlerde Verdiği Zararlar

Anne adaylarının gebelik ve emzirme dönemlerinde sigara içmeye devam etmesi bebeklerinin çocukluk ve sonraki dönemlerinde de etkisini göstermesi olasıdır. Anne yoluyla sigaranın etkilerine maruz kalan çocuklarda;
• Doğumdan sonra bebekte zatürre ve bronşit riski artar.
• Akciğer fonksiyonlarını etkilediği için akciğer sorunları görülebilir.
•    Sigara içen annelerin bebeklerinde ani ölüm sendromu 2 kat fazla görülür.
•    Sigara içen annelerin bebekleri daha sık hastalanır.
•    Anne karnında sigaraya maruz kalan bebekler ileriki yaşlarında sigara bağımlısı olma olasılığı daha fazla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>