sigara bırakma sonrasıTebrikler sigarayı bıraktınız. Bu kararınızla yaşam boyu sağlıklı ve mutlu bir hayatı seçtiniz.

Bundan böyle vücudunuz tıpkı içmediğiniz günlerdeki gibi olmaya başlayacak. İlk olarak bedeninizde arınmışlık duygusunu hissetmeye başlayacaksınız. Nefes alıp vermeleriniz düzelecek, fiziksel aktiviteleriniz artacak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz azalacak, cildiniz parlayacak, eskisi gibi kötü sigara kokusu üstünüze sinmeyecek ve ekonomik anlamda ciddi kazançlarınız olmaya başlayacak.

Sigaradan kurtulduktan sonra ilk olarak yaşayacağınız bazı olumlu gelişmeler bunlar… Her ne kadar bunları duymak kulağa hoş gelse de yine de sigarayı bırakmak ve devamlılığını sağlamak pek kolay değil. Tiryakiler, sigarayı bıraksalar bile tekrar başlama eğilimleri yüksek olabiliyor.

ABD’de yapılan bir araştırma sigara bırakmayla ilgili bazı gerçekleri göz önüne seriyor. Amerika’da her yıl 50 milyon sigara içicisinin 20 milyonu sigarayı bırakmaya çalışıyor. Ancak uzun vadede bunların sadece %6’sı başarılı olabilirken, sigarayı bırakanlarda bir yıl içinde %70-80 oranında sigaraya tekrar başlama görülüyor. Bu sonuç aslında sigara bırakmanın tek başına ne denli zor olduğunu da gösteriyor.

Sigarayı yeni bıraktıysanız yada sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız bazı konularda dikkatli olmalısınız. Sigarayı bıraktığınız ilk günler zorlanabilirsiniz ki bu çok doğal. Aklınıza sık sık sigara gelebilir. ‘Bir tane içsem ne olur’ diyerek eliniz sigaraya yönelebilir. İşte o tek bir sigara ile verdiniz savaşta ya siz ya da içinde binlerce zehirli maddenin bulunduğu sigara galip gelecek unutmayın.

Uzman Destek Çok Önemli

sigara bırakma sonrası yaşananlarNikotin bağımlılığından uzun vadede kurtulmak istiyorsanız, sigaranın bağımlılık yapan ana etkenlerinden tamamen arınmanız gerekir. Sigara bağımlılığı, fiziksel ve psikolojik bağımlılık olmak üzere iki ana faktörden oluşmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra fiziksel bağımlılığınızdan kısa bir sürede kurtulsanız da psikolojik bağımlılıktan kurtulmak, o kadar kolay olmayabilir.

Şayet tekrar başlarım korkusuyla sigarayı bırakamıyorsanız günümüzde artık sıkça kullanılan sigara bırakma yöntemleri var. Bu yöntemler ile hem psikolojik hem de fiziksel olarak sigaradan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Geliştirilen sigara bırakma yöntemleri, sizin her iki bağımlılığınıza etki ederek sigaradan tamamen kurtulmanızı sağlamaktadır.

Sigarayı bıraktıktan sonra takip de çok önemlidir. Bu takip süreci sigarayı bıraktıktan sonraki döneminizin daha rahat ve kalıcı olmasına yardım etmektedir. Takip süreçlerinde genellikle doktor ve uzman terapistler tarafından destek seansları ve kontroller düzenlenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>